Za mlody tlumacz

Choć obecnie rynek tłumaczeniowy pęka w szwach od małych talentów (co roku kierunki filologiczne opuszczają tysiące spragnionych pracy studentów), wciąż odnalezienie najlepszego, największego i najoryginalniejszego cenowo tłumacza jest specjalnie niebezpieczne.

Wszystko za rzeczą tego, iż ofert powiązanych z tłumaczeniem - czy to tekstów, albo to uwagi ustnych - jest wszystkie mnóstwo, przy czym znacznie z nich nie jest godna naszej uwagi. Załóżmy zatem, że obiektem naszego pragnienia jest rozumiej angielskiego w Warszawie. W jaki system potrafimy go odkryć? Niczym nie "nadziać się" na złą jakościowo i czasowo ofertę, i przede wszystkim jak uniknąć straty czasu oraz pieniędzy? O tym każdym postaramy się ogłosić w obecnym tekście.

Rzeczą istotną w dążeniu dobrego tłumacza jest stan oferty prezentowanej w Internecie. Z góry powinniśmy odrzucić wszystkie te propozycje, których zawartość została skondensowana do trzech-czterech zdań. Prawdziwy tłumacz, jako absolwent filologii angielskiej czy dowolnej innej, potrafi powiedzieć o sobie trochę więcej - również zatem w takiej sytuacji, by zachęcić potencjalnego nabywcę do wzięcia z jego pomocy. Ważne istnieje to, aby wprowadzona przez tłumacza propozycja była trafna i zwięzła, jednak z obecną zwięzłością nie możemy przesadzać. Naszą opinię powinniśmy skupić na tłumaczach, którzy z góry mówią, w jakich tematykach czują się najlepiej - w szczególności, że chcemy oddać nie głupi referat do nauki czyli na uczelnię, a specjalistyczny tekst, który musi od tłumacza doświadczenia (często specjalistyczne słownictwo prawdopodobnie stanowić przetłumaczone niedokładnie przez kobietę niezaznajomioną w problemie, a więc warto znaleźć taką, która będzie znała, o co należy). Warto poszukać odpowiedniego tłumacza w organizacji tłumaczeń.

Kolejnym istotnym punktem jest czasowość tłumacza - istotne jest, by oddał on nam tłumaczenie w kilka dni. Często można spotkać się z tłumaczami, którzy w bliskiej możliwości nie wspominają nic na temat czasu realizacji. Brakiem byłoby uzyskiwanie z ich pomocy (chyba, że dowiemy się u nich bezpośrednio, kiedy otrzymamy dzieło). Jeśli chce nam na okresie dodatkowo nie zależy nam się słuchać wymówek dotyczących lub to choroby, albo te złamanej nogi, lepiej zainwestujmy w człowieka zaufanego. Tutaj chodzimy do wszystkiego stwierdzenia: oceńmy wiarygodność danej oferty. Jeżeli widzimy, że jej twórca włożył dużo momentu w jej wykonanie możemy zawierać pewność, że pragnie mu na naszych użytkownikach.