Youtube frezowanie cnc

Frezowanie to drink z sposobów obróbki skrawaniem. Polega on na działaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) plus będącego jej częścią narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można przygotowywać na przykład koła zębate, czy być gwinty. W sukcesie frezowania narzędzie skrawające zwraca się, zaś materiał obrabiany jest kierowany. Czasem również ostrze skrawające może również zamieniać się i wynosić. Obróbka skrawaniem, w współczesnym rzeczywiście frezowanie, to jeden z pierwszych oddziałów w moc zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie najpowszechniej podawane jest frezowanie cnc. Proces ten kończy się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Istnieją ostatnie obrabiarki sterowane numerycznie, a więc takie, w których cały proces skrawania jest zaprogramowany i zarządzany komputerowo. Dzięki temu prawdopodobne jest wykonywanie dużo silnej precyzji obróbki oraz możliwość frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką i posiadają zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość uzyskania bardzo silnej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania jest ogromne znaczenie głównie w takich rzeczach, jak forma maszyn, gdyż tam pierwsze jest dokładne spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka jest ważne znaczenie, toż we frezowaniu cnc bardzo poważną rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Sytuację ich stworzenia dodatkowo że tworzyć wpływ na dokładność frezowania, ale oprócz tegoż szczególnie znacząca jest ich trwałość na ścieranie, szczególnie jeśli frezowanie dokonuje się w chłodnym materiale. Dlatego też frezy są uczynione z bardzo prostych, mocnych i trwałych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Daje zatem ich długą żywotność oraz skuteczność obróbki nawet bardzo trwałych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to zawsze nie tylko wysokiej klasy frezarki cnc i dodatki skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, jeżeli nie będzie jej podawał potrafiący się pozytywnie na swojej pracy fachowiec. Dlatego i we frezowaniu cnc konieczni są wykwalifikowani frezerzy, który doskonale znają dziedzinę obróbki skrawaniem w światowym zakresie, a i dobrze kierują się w kształtu technologicznym oraz obsłudze konkretnych maszyn.