Tradycja ubierania choinki dla dzieci

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka także pozostałego typu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i dlaczego istnieje tak istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które występują o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Lecz w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie oddając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. Sposób ten łatwo rozpowszechnił się na pełny świat. Można więc powiedzieć, że teraz nie dopiero w Polsce, ale plus i indywidualnych krajach Europy również w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zaobserwować sporą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie mierzyły być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest szeroka do określenia, ale w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy mężczyźni, była kolei w branży trendów interesujących jej przystrajania. Lecz nie zamieniłoby się to, iż od momentu ubrania pierwszej w sprawie choinki przez Luthera, sposób tenże bardzo dokładnie zakorzenił się w kulturze świątecznej również uważajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.