Niemiecki tlumacz literatury polskiej

Jestem tłumaczem, tworzę na wielu nowych płaszczyznach, zarówno tłumaczę symultanicznie, jak i fascynuję się przekładem literackim. Najczęściej ale moja działalność to tłumaczenie tekstu, z zasady umów cywilno-prawnych czy innych urzędowych dokumentów. Wolę jednak tłumaczenia literackie, bo dają mi one znacznie radości.

Skupienie i koncentracja Gdy jestem wykonać tłumaczenie tekstu literackiego, przede wszystkim staram się zachować pełną koncentrację. Wyłączam telefon, nie przeglądam stron internetowych - najważniejszy jest więc dla mnie tekst. Ważny jest bowiem nie tylko dobry przekład, tylko również złożenie walorów literackich. To ważne zadanie, ale daje niesamowitą satysfakcję. Kiedy oddaje się, że moje tłumaczenie tekstu literackiego zyskuje uznanie, jestem wielkie dobro i radość prawie naprawdę trudną, jakbym jedna była autorką tego tekstu. Są rzeczywiście takie teksty, których określanie nie daje mi radości, wbrew tego, iż są literackie. Dotyczy to dwóch sposobów: po pierwsze, nie znoszę tłumaczyć harlequinów, ponieważ nuży mnie fabuła, a literacka zaletę takiego artykułu jest łatwo żadna. Po drugie, nie cierpię tekstów populistycznych i delikatnych.

Pozycja w bloku

Oczywiście mimo moich uprzedzeń każde tłumaczenie tekstu wykonuję bardzo dobrze i chce mi na wiernym oddaniu założeń oryginału. Czasem stanowi wtedy niemożliwe, niemniej nigdy się nie poddaję i dążę do tyłu. Sprowadza się, że muszę odłożyć tekst na jeden do szuflady i powrócić do niego później. W swojej działalności doceniam toż, że mogę ją dawać, pozostając w domu. Każde bowiem tłumaczenie tekstu odda się wykonać zdalnie, a współczesna technika daje mi do ostatniego całe potrzebne narzędzia. Mam wszystkimi możliwymi słownikami, a internet zezwala na weryfikowanie wielu informacji. Jednak robiąc w zakładu, należy myśleć o samodyscyplinie, bowiem rola w lokalu rozleniwia. Trzeba narzucić sobie dobry rygor również bliskie działania wykonywać jak należy. Każde tłumaczenie tekstu jest istotne i do wszystkiego powinien podejść z racją, jak byśmy dopiero zaczynali pracę. Źródło: