Higiena snu remedium na bezsennosc

Osoby, u których pojawiły się problemy ze snem, bardzo często od razu decydują się na terapię lekami dostępnymi ogólnie bez recepty w każdej aptece. Zazwyczaj zdarza się wtedy, iż ich problemy zostały chwilowo rozwiązane, ale w konsekwencji uzależnili się, co sprawiło, że po całkowitym odstawieniu leków ich dolegliwości powróciły, lecz tym razem te same leki już nie wystarczyły. Mało osób posiadających problemy ze snem zdaje sobie sprawę, że ich problemy mogły być w bardzo łatwy sposób rozwiązane jedynie za sprawą spełnieniu kilku bardzo łatwych i kompletnie niegroźnych kroków, które ogólnie są zwane jako higiena snu. Czym jest wspomniane zjawisko higieny snu i wypoczynku? Higiena snu jest to zespół kilku czynników, których przestrzeganie w znacznym stopniu może poprawić jakoś naszego snu oraz poziom wypoczynku, jaki prawidłowy sen nam gwarantuje. Na prawidłową higienę snu składają się następujące kroki:

  1. Ograniczenie kofeiny – kofeina jest środkiem psychoaktywnym pochodzenia roślinnego z rodziny stymulantów. Działa pobudzająco na układ nerwowy, usuwa zmęczenie i poprawia koncentrację. Nic więc dziwnego, że jej nadużywanie może doprowadzić do pojawienia się problemów ze snem. Naukowcy przestrzegają, aby w celu poprawienia jakości snu, nie spożywać produktów bogatych w kofeinę na co najmniej 6 godzin przed snem.
  2. Ograniczenie alkoholu i papierosów – tak samo jak w przypadku kofeiny, przed snem należy ograniczyć również alkohol i papierosy. I o ile nie mają one właściwości stricte pobudzających, tak jednak działają otępiająco i w zależności od stopnia naszej odporności i sposobu reakcji, mogą doprowadzić tak samo do braku uczucia senności jak i do jej nadmiaru. W obu przypadkach jednak sen po tego typu używkach będzie niewystarczająco relaksujący dla naszego organizmu, przez co możemy czuć się następnego ranka niewyspani i markotni.
  3. Unikanie jedzenia na 3h przed snem – oczywiście, nie należy również kłaść się głodnym. Ale w przypadku spożycia ciężkostrawnych posiłków przed snem spowodujemy, że nasz organizm zamiast odpoczywać, będzie zmuszony trawić to, co w niego wrzuciliśmy. Konsekwencją może być nie tylko problem z otyłością, ale również niewystarczający relaks i niespokojny sen, który nie przyniósł nam odpowiedniego odpoczynku.
  4. Aktywność fizyczna w ciągu dnia – to, że sport to zdrowie, wiemy już w zasadzie od przedszkola, kiedy jesteśmy powyższej formułki uczeni niemal wszędzie. Jest w tym sporo racji. Człowiek aktywnie spędzający dzień czuje przyjemne zmęczenie, które przekłada się na spokojny i relaksacyjny sen. Dodatkowo rozruszane mięśnie tworzą wrażenie zrelaksowania, a wysiłek fizyczny otwiera umysł i pomaga w radzeniu sobie z dziennymi problemami. Dlatego, aby zapewnić sobie relaksujący, zdrowy sen i dobre samopoczucie należy ćwiczyć przynajmniej 15 minut dziennie. Nie należy jednak ćwiczyć na 3h przed planowanym snem, ponieważ ćwiczenia fizyczne wzmagają wydzielanie adrenaliny, która pobudza nasz organizm.
  5. Stały czas snu – tutaj główna rolę odgrywa nasze przyzwyczajenie. Jeśli nauczymy organizm, że czas na sen następuje na przykład o 22:00, to już od około 21:30 będziemy odczuwali lekkie, acz nasilające się zmęczenie, którym organizm będzie nas informował, że najwyższa pora przygotować się do snu. Jeśli zaś nie będziemy przestrzegać tej zasady, nasz zegar biologiczny zostanie rozregulowany, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania problemów ze snem.
  6. Unikanie wieczorem silnego, jaskrawego światła – działa ono bowiem pobudzająco. Lepiej zatem wieczór spędzić słuchając relaksującej muzyki albo czytając książkę, nie zaś oglądając telewizję, a w sypialni dobrze jest silne światło zmienić na delikatną lampkę nocną.

http://erp.polkas.pl/nowego-comarch-erp-xt/

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pozwoli czytelnikom zrozumieć, że odpowiedzią na problemy ze snem nie muszą być jedynie leki, ale przede wszystkim zmiana drobnych przyzwyczajeń, czyli właśnie tytułowa higiena snu i wypoczynku.